Co je brachycefalický syndrom?

Brachycefalický syndrom je komplex několika problémů, vzniklých při šlechtění krátkolebých (brachycefalických) plemen psů. V důsledku brachycefalického syndromu mají krátkolebá plemena problémy s:

  • deformací nozder (zúžení nozder),
  • zkrácením a deformací nosních průchodů a paranasálních dutin,
  • hrtanovými chrupavkami,
  • prodlouženým a zbytnělým měkkým patrem
  • výhřezem/everzí laryngeálních váčků

 

Jaká plemena patří mezi tzv. brachycefalická plemena?

Brachycefalická plemena jsou plemena psů s krátkou čenichovou partií. Mezi nejznámější patří mops, anglický bulldog, francouzský buldoček, bostonský teriér, shi-tzu a jiná.

 

Co brachycefalická plemena trápí?

Častým problémem hlavně v letních měsících bývá nedostatečná termoregulace. Častěji než u ostatních plemen dochází u krátkolebých plemen k přehřátí organismu v důsledku nedostatečného ochlazování (v důsledku deformovaných horních cest dýchacích). Celoročně se u těchto plemen setkáváme s nadměrnou tvorbou hlenu v horních cestách dýchacích a s nedostatečným odhleňováním – to způsobuje relativně častější infekce horních cest dýchacích. Vcelku typickým projevem u krátkolebých plemen je chrápání a chrčení způsobené prodlouženým měkkým patrem. Při rozrušení může dojít až k „přidušení“ psa – opět v důsledku prodlouženého měkkého patra, které zablokuje hltan.

 

Lze brachycefalický syndrom řešit?

V naší ordinaci jsme schopni chirurgicky řešit plastiku měkkého patra, everzi laryngeálních váčků a plastiku nozder.

Brachycefalický syndrom 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brachycefalický syndrom 2

Brachycefalický syndrom 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekonvalescence

Po zákroku je důležité držet pacienta v klidu a chladu kvůli otoku tkání. Během následujících dní po operaci se doporučuje dodržovat striktní klidový režim – pes by se neměl zbytečně rozrušovat, štěkat, sportovat. Po 14-ti dnech, pokud se pacient dobře zotavuje, je možný pozvolný návrat k běžnému režimu.